• Aktualności ze szkoły:

•  Edukacja przez szachy w szkole

Data publikacji: 2018-02-14 20:36:10 | Dodał/a: Marzena Zasuń

"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni."                                                                          /Paul Morphy/

Uczmy dzieci gry w szachy. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka; kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Dzieci stają się bardziej cierpliwe, wytrwałe i w pełni panują nad sobą. Szachy uczą pokory, szacunku do przeciwnika i samego siebie.

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole". Jest on realizowany pod patronatem Ministra Edukacji oraz Polskiego Związku Szachowego. Projekt ten realizowany jest w naszej szkole poprzez przedmiot Edukacja przez Szachy w klasie pierwszej.

Nauczyciele uczestniczyli w kursie  zorganizowanym przez Polski Związek Szachowy, w czasie którego poznali nie tylko tajniki, lecz również mieli okazję zapoznać się z metodyką nauczania tej królewskiej gry. Tym sposobem dwóch nauczycieli zdobyło wymagane kwalifikacje do prowadzenia zajęć szachowych w szkole podstawowej i posiadają certyfikat Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Zajęciami objęta jest klasa pierwsza (7 uczniów). Program realizowany jest w formie zajęć lekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo i potrwa dwa lata. Szkoła otrzymała bezpłatnie sprzęt szachowy w wymiarze: 15 kompletów bierek + 15 szachownic + dwie szachownice demonstracyjne. Udział szkoły w projekcie możliwy jest dzięki finansowemu wsparciu gminy Konopiska.

Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci. Im młodsi uczniowie – tym bardziej uczyć gry w szachy należy przez zabawę. Stąd podręczniki dla najmłodszych obfitują  w kolorowanki, krzyżówki, quizy. Stąd też pomysł przewodniego motywu: średniowiecze, zamki, królestwa, rycerze. Warto pamiętać, że oprócz tych wszystkich walorów edukacyjnych i wychowawczych, szachy są również grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się dla naszych uczniów pasją i sposobem na życie.