• Aktualności ze szkoły:

•  Lekcja tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka w ramach międzynarodowego projektu KROKUS

Data publikacji: 2017-11-03 22:22:48 | Dodał/a: Sybilla Hofman - Migdalska

,,Podstawą wszystkich praw danego narodu jest z pewnością

prawo do istnienia"

Jan Paweł II

W tym roku nasza szkoła uczestniczyła w międzynarodowym projekcie ,,KROKUS", który był zorganizowany przez Holocaust Education Trust Ireland. Uczestnictwo w tym projekcie to zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z rasizmem i nietolerancją. Uczniowie poznają znaczenie tolerancji i szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności lub wyznania.

Projekt ,,KROKUS" upamiętnia 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasach Holokaustu i tysięcy innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Żółte kwiaty, które zasadzili nasi uczniowie przypominać nam będą wszystkie dzieci, które zginęły w okresie II wojny światowej.
       We wrześniu 1939 roku Niemcy najechały na Polskę, czym rozpoczęły II wojnę światową. Wkrótce armia niemiecka opanowała większość Europy.Ludność pochodzenia żydowskiego została skazana na zagładę. W gettach, obozach zagłady Żydzi  umierali z powodu morderczej pracy, zimna i głodu .Poprzez uczestnictwo w projekcie  nasi uczniowie poznali jak ważne jest akceptowanie i poszanowanie ludzi różnych kultur i narodowości. Ludobójstwo nie jest pojedynczym zdarzeniem w czasie, ale stanowi stopniowy proces, który zaczyna się wtedy, gdy nie są powstrzymywane przypadki dyskryminacji, rasizmu i nienawiści oraz wtedy, gdy ludziom odmawia się uznania ich praw człowieka i praw obywatelskich. Z tego powodu ważne jest żebyśmy szanowali różnice pomiędzy nami i głośno sprzeciwiali się przypadkom niesprawiedliwości.