• Aktualności ze szkoły:

•  Narodowe czytanie w naszej szkole

Data publikacji: 2017-10-12 22:28:32 | Dodał/a: Alicja Kamińska

W tym roku, już po raz piąty, nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską  akcję Narodowego Czytania. Nie było łatwo, bo i Wyspiański, którego czytaliśmy, nie jest łatwy. Ale poradziliśmy sobie!

galeria zdjęć

Uczniowie najpierw przeprowadzili wywiad z samym pisarzem, podczas którego mogliśmy posłuchać ciekawostek na temat jego życia i twórczości, takich jak ta:

Uczeń:
    Słyszałem, że zaprojektowane przez Pana krzesła nie były wygodne, ale piękne jako całość.

S. Wyspiański:
    Bo nie powinny być wygodne. Kiedy krzesła są wygodne, wówczas na posiedzeniach śpią. Krzesło powinno być tak skonstruowane, by ktoś kto się zdrzemnął - zsunął się łagodnie na podłogę. A tak w ogóle - meble w salonie nie powinny być wygodne, bo inaczej goście siedzą zbyt długo i zabierają czas do pracy.

Następnie wprowadzili nas w świat ,, Wesela ‘’- utworu, który w tamtych czasach budził najwięcej emocji ze względu na zawarte elementy rzeczywistości  - Włodzio Tetmajer, młody, pełen przyszłości malarz, syn profesora, ożenił się z chłopką. Wtedy bardzo modna była chłopomania - kawalerowie z miasta chodzili bez butów w konkury do panien z miasta.

Sam Henryk Sienkiewicz po obejrzeniu "Wesela" powiedział: " Albo ja jestem grafoman, albo on jest grafoman".

Zaś Kornel Makuszyński składając literacki hołd zmarłemu, pytał wówczas: "Żegnać go? Po co? Wszak zawsze będzie z nami!" Nawiązując do tych słów, Krystyna Zbijewska, autorka szeregu prac o Wyspiańskim, stwierdziła: "(...) istotnie jest z nami, żyje nie tylko poprzez swe dzieło, przemawia do nas ze scen, ze ścian muzealnych , z okien krakowskich świątyń. Trwa w naszej świadomości poprzez swe myśli, idee, poprzez swą wizję Polski - działając na naszą wyobraźnię, psychikę, patriotyczną postawę".

My również w pełni podpisujemy się pod tymi słowami i obiecujemy naszą postawą patriotyczną nie zawieść pana Wyspiańskiego.