• Aktualności ze szkoły:

•  PROJEKT EDUKACYJNY ,,PO PIERWSZE DZIECKO"

Data publikacji: 2017-06-20 23:05:41 | Dodał/a: Sybila Hofman- Migdalska

Społeczność naszej szkoły przystąpiła w czerwcu do kolejnego projektu UNICEF ,,PO PIERWSZE DZIECKO’’. Celem inicjatywy jest uświadomienie młodym ludziom, że wojna to nie jest miejsce dla dzieci, że ucieczka z ojczyzny, pozostawienie domu, rodziny, przyjaciół to jedna  z najtrudniejszych decyzji podejmowanych przez ludzi. Zniszczone miasta, zbombardowane budynki, ulice pełne gruzu tak wygląda rzeczywistość w kraju ogarniętym chaosem wojny. Brak żywności, elektryczności, utrudniony dostęp do wody, zbombardowane szpitale i szkoły, całkowite odcięcie od świata to obraz dramatu, który niszczy życie ludzi.

„Po pierwsze dziecko” to hasło, które od zawsze towarzyszy wszystkim działaniom UNICEF. Każde dziecko ma równe prawa: prawo do życia, rozwijania się, cieszenia się dzieciństwem. UNICEF pragnie zachęcić wszystkich do poświęcenia uwagi tematowi dzieci uchodźców. Podstawą pomocy niesionej potrzebującym jest zrozumienie ich sytuacji. Wiedzę i postawy najlepiej kształtuje się od najmłodszych lat, dlatego koordynator Szkolnego Klubu UNICEF pani Sybilla Hofman – Migdalska zaprezentowała uczniom film oraz materiały edukacyjne  przysłane przez UNICEF Polska, aby zapoznać uczniów z sytuacją panującą w Syrii, w której od sześciu lat toczy się wojna. Odczytane zostały również fragmenty książki Grzegorza Gortata pt. ,, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo’’, które ukazały wojnę w Syrii oczami dzieci, które tam przebywają. Uczniowie wczuli się w sytuację swoich rówieśników. Oglądali  film i prezentację w zupełnej ciszy. Zrozumieli, że uchodźcy uciekają z kraju, żeby przeżyć. Najbardziej cierpią dzieci. Ich dzieciństwo zostaje brutalnie przerwane. Brak domu, walka o przetrwanie tak wygląda ich życie. Wojna wszędzie jest taka sama – bez względu na szerokość geograficzną zawsze destabilizuje życie milionów ludzi. Przynosi cierpienie, ból i  strach. Każdy musi to wiedzieć i zrozumieć.