• Dziecko - pacjent też ma prawa

• 28 listopada uczniowie klas I – VI uczestniczyli w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia ,,Prawa dziecka – pacjenta”. Celem projektu było uświadomienie najmłodszym pacjentom ich praw podczas badania i leczenia, a także podnoszenie świadomości zdrowotnej u dzieci, kształtowanie prawidłowych nawyków związanych ze zdrowiem oraz propagowanie prozdrowotnego stylu życia.

Akcja edukacyjna "Prawa Pacjenta Dziecka w szkole" została objęta Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej.

W trakcie przeprowadzonych zajęć dzieci poznały odpowiedzi między innymi na pytania: kiedy dzieci stają się pacjentami, jakie prawa ma dziecko – pacjent, a jakie jego rodzice w systemie opieki zdrowotnej, co wolno, a czego nie można robić w szpitalu? Nietypowa lekcja została urozmaicona ciekawymi ćwiczeniami sprawdzającymi, czego nauczyli się uczniowie. Dzieci poznały również fragmenty książki Grzegorza Kasdepki „Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko!”, której pomysłodawcą był Rzecznik Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Dziecka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom „Ekspert w dziedzinie Praw Dziecka – Pacjenta”

Szkolni koordynatorzy projektu:

Sybilla Hofman-Migdalska, Iwona Tomżyńska