• Spotkanie ze strażakami

•       Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia.
        O tym, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak winno się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej uczyli nas strażacy OSP w Rększowicach, którzy w dniu 17 czerwca 2016r. odwiedzili naszą szkołę.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Strażacy zaprezentowali również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, krwotoku, zranienia, zwichnięcia, złamania kończyny, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych gości.

Dziękujemy OSP w Rększowicach  za znalezienie czasu dla naszej szkoły i przekazanie uczniom tak cennych i pożytecznych informacji!