• Łączy nas pamięć...

•    19 kwietnia  2016 roku przypada 73 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Dzień ten obchodzony jest również jako Dzień Pamięci o Holokauście i zbrodniach przeciwko ludzkości. Szkoła w Rększowicach aktywnie uczestniczyła w akcji społeczno - edukacyjnej ,,Żonkile”, która odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią p. Sybilą Hofman- Migdalską włączyli się w upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim przygotowując wzruszający apel na którym odczytane zostały wspomnienia i relacje uczestników tamtych wydarzeń, ludzi którzy mieszkali w getcie i przystąpili do walki z Niemcami z przekonaniem, że nie mogą wygrać. Apel zachęcił uczniów do refleksji nad ciemną stroną natury ludzkiej oraz negatywnymi skutkami działania człowieka: wojnami i ludobójstwem. Tego dnia nie tylko szukano odpowiedzi na pytania: „co, jak i dlaczego?”, ale przede wszystkim „co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?
        Wcześniej uczniowie mogli obejrzeć bogatą wystawę obrazującą życie ludzi w  Getcie Warszawskim. Przybliżono postacie wybitnych osób takich jak dr.Janusz Korczak, który zginął wraz ze swoimi wychowankami w obozie koncentracyjnym w Treblince, czy też postać Ireny Sendler, która podczas wojny uratowała 2500 żydowskich dzieci wyprowadzając ich z getta warszawskiego. Za swoje czyny została uhonorowana najwyższym odznaczeniem ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
       Uczniowie obejrzeli również film, który  składał się z trzech części. W filmie przedstawione zostało  życie społeczności żydowskiej Warszawy tuż przed wybuchem wojny, okoliczności utworzenia getta oraz toczące się w nim życie codzienne do momentu wybuchu powstania w kwietniu 1943 r. Sercem filmu była animacja ukazująca przebieg powstania w Getcie Warszawskim. To kluczowa część obrazu, która skupiała się na motywach i racjach stojących za postępowaniem poszczególnych bohaterów.