• Rocznica chrztu Polski

 •      W roku 2016 przypada 1050 rocznica ważnego dla Polski i Polaków wydarzenia, które miało i ma ogromne znaczenie dla wszystkich pokoleń, sięgając do czasów współczesnych. Tym wydarzeniem istotnym dla historii naszego kraju jest niewątpliwie przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I chrztu w 966 r. Data ta uznawana jest za początek zaistnienia państwa polskiego.
      Aby uczcić te wydarzenia i przypomnieć ich przebieg uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rększowicach w sposób niezwykle ciekawy i realistyczny przybliżyli nam dzieje naszego kraju związane z tym ważnym wydarzeniem.


       W uroczystości uczestniczyły władze Gminy Konopiska: Wójt Gminy Konopiska Pan Jerzy Żurek, Przewodniczący Rady Gminy Konopiska Pan Edward Bałdyga, radny miejscowości Rększowice Pan Stanisław Górniak oraz proboszcz  Parafii pod wezwaniem NSPJ w Rększowicach ks. Jerzy Mielczarek, którzy obejrzeli występ uczniów wspólnie z licznie zgromadzonymi rodzicami dzieci.
       Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role Mieszka I, Dobrawy, Bolesława Okrutnego, mnichów, dworzan, biskupa Jordana, czy też najdzielniejszych wojów polskiego władcy. Dopracowane do najwyższego poziomu walory estetyczne, odpowiedni dobór eksponatów i strojów, a przede wszystkim niezwykle spójne i chronologicznie przedstawione treści sprawiły, że widowisko miało szczególny charakter i niepowtarzalny nastrój. Nad całością przedstawienia czuwali nauczyciele p. Sybila Hofman – Migdalska i p.Bartłomiej Olszewski. 
       Scenariusz napisała sama historia, a uroczystość, w której braliśmy udział przeniosła nas w najgłębsze zakamarki dziejów Polski. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Wyszliśmy bogatsi w wiedzę, a niezapomniane przeżycia  na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. 


  * * * * *

  Według średniowiecznego zwyczaju ceremonia przyjęcia wiary odbywała się najczęściej w Wielką Sobotę Wielkanocną. W 966 r. przypadała ona 14 kwietnia. Data ta jest prawdopodobną datą chrztu Mieszka I i jego otoczenia. Miejsce chrztu nie zostało dokładnie określone. Być może była to Ratyzbona lub Rzym. Lecz najbardziej prawdopodobne jest również ochrzczenie władcy Polski w stolicy państwa – Gnieźnie, a także w Poznaniu lub na Ostrowie Lednickim, w którym odkryto baptysterium, datowane na drugą połowę X wieku.  Zobacz więcej zdjęć

  Dzwonki:


 • Lekcja 1: 8.30 - 9.15
 • Lekcja 2: 9.25 - 10.10
 • Lekcja 3: 10.20 - 11.05
 • Lekcja 4: 11.15 - 12.00
 • Lekcja 5: 12.10 - 12.55
 • Lekcja 6: 13.10 - 13.55
 • Lekcja 7: 14.05 - 14.50
 • Lekcja 8: 15.00 - 15.45