• Nasza mała biblioteka

•    W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rększowicach przystąpili do projektu „Nasza mała biblioteka” realizowanego w ramach unijnego programu Kreatywna Europa. Liderem i koordynatorem projektu jest KUD Sodobnost International.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej czytaniem książek. W ramach projektu dzieci dowiadują się, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Do rąk dzieci trafiają książki z najwyższej półki – wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim. Podczas działań projektowych prezentowane jest sześć wyjątkowych, godnych polecenia książek uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowanych nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi. Razem z książkami każdy uczeń otrzymał „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie (Polska, Litwa, Słowenia).Oprócz ciekawych książek i materiałów edukacyjnych każdy uczestnik projektu „Nasza Mała Biblioteka” będzie miał okazję wziąć udział w niepowtarzalnych wydarzeniach kulturalno-literackich. W ramach projektu we współpracy z wydawnictwem w szkołach będą organizowane konkursy, wystawy i zabawy. Atrakcją wyjątkową i niepowtarzalną będzie przygotowany specjalnie dla uczestników projektu we współpracy z warszawskim Teatrem Lalka cykl imprez      pt. „Raz, dwa, trzy, wymyśl Ty! Ćwiczenia z wyobraźni”. W ramach cyklu „Raz, dwa, trzy, wymyśl Ty! Ćwiczenia z wyobraźni” przygotowane zostaną trzy widowiska oparte na oryginalnych scenariuszach powstałych w trakcie warsztatów literackich wzbogacone improwizacją i współudziałem widowni w przedstawieniach. Spektakle zobaczymy na scenie głównej Teatru Lalka.Przez cały czas trwania projektu w Teatrze Lalka będzie również otwarta interaktywna biblioteczka – z  książkami, zdjęciami, rysunkami dzieci, kukiełkami bohaterów oraz innymi materiałami dotyczącymi projektu. Znajdzie się tu także skrzynka na listy, do której wszyscy będą mogli wrzucać swoje opinie i uwagi o przeczytanych książkach.