• Wycieczka doMuzeum Chleba w Radzionkowie

• ,,Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
    Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
    Dla darów nieba,
    Tęskno mi, Panie."
                                                                     /Cyprian Kamil Norwid/

Ciekawym doświadczeniem dla uczniów naszej szkoły była listopadowa wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie.
         Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku do chleba zaświadcza.Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum Chleba są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki naszej strawy powszechnej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata."

Pod kierunkiem pani przewodnik ubranej w strój rozbarski uczniowie mieli okazję zapoznać się z pokaźnym wycinkiem historii życia codziennego na Śląsku. Dzieci mogły poczuć się jak uczniowie w dawnej szkole, obejrzały różnorodne przybory, przedmioty, meble oraz urządzenia służące dzieciom i dorosłym na co dzień, poczynając od rysika i tabulki, a na komputerze kończąc. Poznały historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane, proces produkcji pieczywa, potrzebne produkty i narzędzia. Wysłuchały prelekcji o szacunku do chleba przygotowanej przez założyciela muzeum pana Piotra Mankiewicza. W ramach  wycieczki uczniowie obejrzeli  film pt. "Chleb" i poznali proces wypieku chleba, a następnie po szczegółowym instruktażu, każde dziecko samodzielnie wykonało swoją plecionkę z ciasta chlebowego, która po upieczeniu wszystkim bardzo smakowała. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły.