• Dzień Edukacji Narodowej

•    Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana  z inicjatywy króla polskiego Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 17 października 1773r.
          W naszej szkole - jak każdego roku - ten dzień obchodziliśmy bardzo uroczyście...

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się o godz.10.00 na sali gimnastycznej. Pojawiło się na niej wielu gości, w tym pani wicewójt Zofia Kuśmierska, przedstawiciele samorządu i emerytowani nauczyciele. Pani dyrektor Edyta Pawlak rozpoczęła uroczystość od wygłoszenia podziękowań wszystkim pracownikom oświaty za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów. Po życzeniach i wielu ciepłych słowach przyszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Całość dopełnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły zakończony symbolicznych kwiatów.
       Tradycyjnie już Dzień Edukacji Narodowej połączony jest w naszej szkole z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów i z przyjęciem ich do społeczności szkolnej. Do tego momentu pierwszaki przygotowywali się od pierwszych dni września. Poznawali swoje prawa i obowiązki oraz wpajali zasady panujące w szkole.
         Tego dnia w galowych strojach, z upiętmi odświętnie wstążkami wyglądali bardzo uroczyście.
    Pod kierunkiem wychowawczyni - pani Sylwii Kaczmarzyk przedstawili program artystyczny , w którym prezentowali swoje talenty i zdolności oraz zdobytą do tej pory wiedzę. Tym samym wykazali, że są gotowi stać się stuprocentowymi uczniami Szkoły Podstawowej w Rększowicach.
         Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania na Sztandar Szkoły oraz dokonanie przez panią dyrektor pasowania symbolicznym, wielkim ołówkiem. Całość zakończyło wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków oraz wspólne zdjęcie. Nie brakło również rożków obfitości, o które zatroszczyli się rodzice.