• Żegnaj lato na rok!

• W sobotę 12 września w naszej szkole w Rększowicach żegnaliśmy lato. Oj działo się, działo...! Pani Dyrektor, Edyta Pawlak, przypomniała tradycje związane z obchodami święta pieczonego ziemniaka, którego walory smakowe odkryła już szwedzka królewna Anna Wazówna. Hodowała je najpierw jako rośliny ozdobne, tyle że one dosyć szybko więdły. któregoś razu zdenerwowana wrzuciła je do kominka. Wtem po komnacie rozszedł się piękny zapach i wówczas kazało się, że to ziemniaki tak pachną, a jeszcze lepiej smakują.

Ogniskowe spotkanie uświetniły występy naszych dzieciaków, które pięknie i z rozrzewnieniem recytowały wierszyki żegnające ciepłe dni, śpiewały piosenki witające piękną, złotą polską jesień.
       Przybyli do nas również zacni goście: Wójt Gminy Konopiska p. Jerzy Żurek, Przewodniczący Rady Gminy p. Edward Bałdyga, Radny z naszej wsi p. Stanisław Górniak.
       Gdy zaczęło zmierzchać, buchnęło ognisko - wyobrażcie sobie, żeod pierwszej zapałki!
         No i zaczęło się... Pachniały pyszne pieczonki, kręciły się na patykach kiełbaski, a że wieczór robił się coraz chłodniejszy, jak to na koniec lata bywa, miło i przytulnie było przy ognisku nucić biesiadne utwory. Śpiewaliśmy wspólnie - dorośli i dzieci, starzy i młodzi, łącząc tradycję z nowoczesnością, przeszłość z teraźniejszością, historię ze współczesnością.
       Długo w wieczór rozbrzmiewała muzyka, śpiew, słychać było trzask polan w ognisku, z którego od czasu do czasu strzelały w górę złote iskry.
       Żal się było rozstawać, ale my już dziś wiemy, że spotkamy się znów, bo jak powiedział Paulo Coelho: "Tradycja służy zachowaniu porządku świata. Jeśli ją złamiemy, świat się skończy."

Nie pozwólmy na to, więc do zobaczenia za rok!