• Ogólnopolska Akcja Żonkile

• 19 kwietnia 1943 r. to dzień, w którym wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. To dzień, który powinniśmy pamiętać. Jest ważny nie tylko w historii Żydów polskich, nie tylko w historii Polski, ale również w historii całego świata.

W 2015 roku przypada 72. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie.

Powstanie w Getcie Warszawskim było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Jurgen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu warszawskim , dokończyć wyburzanie całej Warszawy

Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno- edukacyjną ,,Żonkile”- Łączy nas pamięć. Klasa V i VI pod kierunkiem pani Sybilli Hofman – Migdalskiej przygotowała apel, w którym uczniowie przypomnieli wszystkie najważniejsze informacje dotyczące życia uciskanych przez hitlerowców Żydów. Uczestniczący w apelu dowiedzieli się, że naród żydowski odczuł szykany władz niemieckich , został zmuszony do noszenia na lewym ramieniu niebieskiej gwiazdy Dawida. Utworzono również dla nich specjalne dzielnice zwane gettami, w których szerzyły się choroby i panował niewyobrażalny głód. Żydów masowo wywożono do obozów zagłady, gdzie w komorach gazowych zginęło ich miliony.

W drugiej części apelu wszyscy obecni uczcili minutą ciszy pamięć ofiar Holokaustu i wszystkich poległych w okresie II wojny światowej.

Uczniowie rozdawali w szkole papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.