• III Międzygminny Konkurs o Unii Europejskiej

• Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rększowicach była organizatorem Międzygminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej. Konkurs odbył się 8 maja 2013r. Skierowany był do uczniów klas IV- VI szkół podstawowych. Rozgrywany był w kategorii indywidualnej. Konkurs przygotowała i przeprowadziła mgr Sybilla Hofman - Migdalska.

Celem  Konkursu było:
    1. Kształtowanie postaw otwartości na integrację rozumianą jako uznanie dla różnorodności w jedności.
    2.  Poznanie europejskiego dziedzictwa jako jednego z najistotniejszych czynników tworzenia się Zjednoczonej Europy.
    3.Ukazanie historii integracji UE na tle procesów integracyjnych współczesnego świata.
    4. Poznanie podstawowych zasad i reguł obowiązujących w integrującej się Europie.
    5. Rozwijanie umiejętności dostrzegania konieczności współpracy i współodpowiedzialności w Europie w zakresie środowiska geograficznego, gospodarki, polityki i kultury.

. Zapoznanie z mechanizmami i strukturami funkcjonującymi w UE.
    7. Rozbudzenie u uczniów zainteresowania problematyką europejską oraz rozwijanie wiedzy na temat miejsca Polski w procesie integracji europejskiej.

III Tematyka Konkursu obejmowała:

1.    Ideę integracji europejskiej w perspektywie historycznej.
    2.    Genezę i rozwój Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej.
    3.     Instytucje Wspólnot i Unii Europejskiej.
    4.     Ojców i symbole Unii Europejskiej.
    5.     Struktury Unii Europejskiej.
    6.     Traktaty wspólnotowe i unijne.
    7.     Wspólną walutę europejską – euro.
    8.     Kraje członkowskie Unii Europejskiej i ich charakterystykę.

9.     Polskę w strukturach unijnych.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie wykazali się ogromną wiedzą o Unii Europejskiej i Krajach Unijnych. Komisja po sprawdzeniu prac (pisemnego testu) i uzyskaniu największej ilości punktów przyznała:

I miejsce Mateusz Stoparek - Szkoła im Jana Pawła w Łaźcu
    II miejsce Bartłomiej Franczak - Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii
    III miejsce Mateusz Kregulewski - Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.

Zwycięscy uczniowie otrzymali cenne nagrody książkowe, pozostali uczniowie pamiątkowe dyplomy. Podziękowania zostały wręczone również nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu i szkołom. Te ostatnie otrzymały również wartościowe książki w ramach podziękowania za udział w konkursie.

Wszystkim gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.