Narodowe Czytanie 2024

Jak co roku, uczniowie klasy siódmej i ósmej naszej szkoły przyłączyli się do akcji Narodowe Czytanie. Jest to wydarzenie, które od 13 lat na stałe wpisało się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Podczas tegorocznej odsłony akcji odbyło się wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

„Kordian” to jedno z najbardziej znaczących dzieł polskiego romantyzmu. Słowacki stworzył w nim bohatera, który przeżywa głęboką wewnętrzną przemianę. Z młodzieńca pełnego rozterek zmienia się w bohatera o dojrzałej świadomości politycznej. Pełny tytuł utworu brzmi: „Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny”. Dramat powstał w 1833 roku w Genewie i ukazał się anonimowo w 1834 roku w Paryżu.