Bezpieczny Internet

Powiększ obraz

          Corocznie w lutym obchodzony jest  Dzień Bezpiecznego Internetu. Tradycją stało się już, że nasza szkoła przyłącza się do tych obchodów, podejmując w tym okresie różnorodne działania mające na celu uświadomienie uczniom różnych zagrożeń, które mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z zasobów sieciowych.

Zasady dostępu dzieci do Internetu oraz ochrony przed szkodliwymi treściami w Zespole Szkolno

          Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zapoznali swoich uczniów z serwisem internetowym dla dzieci, poświęconym edukacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie – Sieciaki.pl. Najmłodsi uczniowie skorzystali z informacji dostępnych w serwisie na temat bezpieczeństwa dzieci online: kwestii prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania Internetu. W ten sposób dzieci poznały Drużynę Sieciaków i Sieciuchów.

          Jesteśmy przekonane, że w wyniku podjętych inicjatyw wzbogaciłyśmy świadomość uczniów, iż decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w zajęciach skłoniłyśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia  w sieci. Wierzymy, że nasi uczniowie będą z głową surfować po zawiłościach internetowej pajęczyny.

          Klasa druga  w trakcie lekcji poszerzyła swoją wiedzę o zagadnieniach związanych z Internetem. Kluczowym elementem lekcji była prezentacja zagrożeń i zasad bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie poznali pojęcie „Internet”, a także jego możliwości np.: pomoc w nauce, zabawie, zdobywanie nowej wiedzy. Dowiedzieli się również, iż korzystanie z niego  nie zawsze jest bezpieczne. Na zakończenie omówione zostało 5 zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie sprawi, iż korzystanie z Internetu będzie przyjemne i bezpieczne. Ponadto ważne jest by dzieci z umiarem oraz pod kontrolą  rodziców sięgały do Internetu.

          Skorzystaliśmy z informacji przesłanych nam przez panią pedagog Anetę Mokrzycką.

          Linki do filmików:

https://www.youtube.com/watch?v=ryi1mjN4LZA

https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s

 

Marzena Zasuń

Sylwia Kaczmarzyk

Sylwia Koza