We wtorkowy poranek, 30 listopada 2021 r. siódmoklasiści i ósmoklasiści wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Oświęcimia. Celem wyprawy był Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
Uczniowie wraz z przewodnikiem z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzysku jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera, nazywany także „fabryką śmierci”.
Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: bramę wjazdową z napisem: Arbeit macht frei („Praca czyni wolnym”), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, „Ścianę straceń”, wystawę multimedialną przedstawiającą Holocaust Żydów wraz z kopią „Księgi imion”, czyli wszystkich pomordowanych Żydów w czasie wojny, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia z walizkami, naczyniami, butami.Następnie uczniowie udali się oddalonego o kilka km – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, który stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.Wchodząc na jego teren przekroczyli wartownię SS, tzw. „Bramę śmierci”, potem udali się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy. Widzieli baraki drewniane i murowane.
Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w okresie II wojny światowej.
Sybilla Hofman-Migdalska