Z wielką radością pragnę poinformować, że w związku ze zrealizowaniem wszystkich modułów ogólnopolskiego projektu czytelniczego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, w roku szkolnym 2020/2021, nasze przedszkole otrzymało Certyfikat Wzorowej Placówki.
Celem projektu było rozwijanie czytelnictwa, włączenie rodziców w życie przedszkola – zachęcanie do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela, wprowadzenie dziecka w świat literatury, budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych, kształtowanie postaw patriotycznych dzieci oraz współpraca z nauczycielami z całej Polski.
Przedszkolaki uczestniczyły w następujących akcjach zorganizowanych przez wychowawczynie:
Moduł pierwszy „Książka dzieciństwa – misiowy ranking książkowych hitów dzieci
i rodziców” – dzieci wspólnie z rodzicami wyszukiwali ulubione pozycje książkowe, pisały krótkie recenzje i rysowały ilustracje z książek.
Moduł drugi „Mały Miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci” – w tym module poprzez opowiadania i wiersze , dzieci wprowadzane były w świat emocji. Poprzez zabawy teatralne, odgrywanie scenek dzieci rozpoznawały, nazywały i rozróżniały emocje oraz rozwijały zdolność radzenia sobie z nimi.
Trzeci moduł „Dbamy o zdrowie z Małym Misiem”, kształtował u dzieci czynne postawy wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia. W module tym dzieci brały udział w Światowym Dniu Mycia Rąk oraz Dniu Zdrowego Śniadania, podczas którego samodzielnie przygotowały zdrowe śniadanie.
W czwartym module „Kalendarz ekologiczny” przedszkolaki rozwijały zainteresowania przyrodniczo-techniczne, twórczą wyobraźnie, kreatywność i aktywność poznawczą. Obchodzone były w przedszkolu ekologiczne święta – światowy dzień kota, światowy dzień lasu, światowy dzień wody, światowy dzień zwierząt leśnych.
Moduł piąty „Misiowe laboratorium czterech żywiołów” polegało na stosowaniu zabaw twórczych z elementami doświadczeń, obserwowania i eksperymentowania. Dzieci wspólnie stworzyły „Księgę eksperymentów Małego Misia”, w której znalazły się takie eksperymenty jak; ciecz Newtonowska, lampa lawa, tańczące rodzynki, tęcza z cukierków, dmuchanie balona, krystalizacja soli, wędrująca woda, barwienie kwiatów.
Po każdym wykonanym module dzieci otrzymywały certyfikat wykonania zadania, a na zakończenie projektu dzieci z Publicznego Przedszkola w Rększowicach otrzymały Certyfikat Wzorowej Placówki.
Sylwia Koza