Majowe święta są wpisane w tożsamość narodową Polaków. W każdej polskiej szkole, kolejne rocznice tych ważnych, państwowych świąt obchodzone są bardzo uroczyście. W tym roku ze względu na pandemię stało się niemożliwe zorganizowanie ich stacjonarnie dlatego uczniowie klasy drugiej na zajęciach online uczą się o ich symbolice. Wykonali biało-czerwone kotyliony, w który dumnie się prezentują.
1 maj to Święto Pracy obchodzone od 1890 roku na świecie, a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto zostało ustanowione na pamiątkę strajku chicagowskich robotników walczących o podstawowe prawa każdego pracownika do godnej pracy. 1 maj to także ważna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Symboliczną datą jest 2 maj. Jest to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20. lutego 2004 roku.
3 maj to Święto Konstytucji ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.
Święta narodowe stwarzają okazję, abyśmy zwrócili większą uwagę na nasze symbole państwowe. Flagi zdobią domy, ulice i przestrzenie wspólne oraz maszty na placach przed gmachami instytucji publicznych. Godło RP swoją obecnością wskazuje, że w budynku ma siedzibę ważny organ działający na rzecz społeczeństwa. Mazurek Dąbrowskiego, we wspólnym wykonaniu muzycznym, często zapowiada początek roku szkolnego czy ważnych uroczystości państwowych.
Klasa druga utrwaliła na zajęciach symbole narodowe Polski – flagę, godło oraz hymn. Poznała znaczenia barw na fladze Polski oraz wspólnie w postawie na baczność zaśpiewała hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Wysłuchała również hymnu Unii Europejskiej „Odę do radości”.
Marzena Zasuń