Był Pierwszy w dziejach, co w rozbitym kraju podjął strzaskany miecz, i z tych, co srebrnym pługiem czarną ziemię kroją, Pospolitą jął stanowić rzecz…
27 marca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły – Tadeusza Kościuszki, „obywatela świata”, generała lejtnanta wojska I Rzeczypospolitej, generała brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie Insurekcji 1794 roku. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, zaprezentowali się uczniowie klasy trzeciej w scence rodzajowej wykorzystującej elementy biografii Tadeusza Kościuszki oraz jego powiązań z miastem Krakowem.
Młodzi artyści, wcielając się w różne role przedstawili czasy, w których żył i działał patron szkoły oraz najważniejsze momenty z życia Tadeusza Kościuszki. Występujący w roli Tadeusza Kościuszki Adam Głębocki przypomniał zebranym treść przysięgi wygłoszonej 24 marca 1794 r. na rynku w Krakowie. Nie zabrakło również kosynierów, którzy tak dzielnie walczyli w bitwie pod Racławicami.
Były momenty wzruszeń, refleksji, zadumy. Uczniowie przenieśli się w trudne czasy, gdy wolność kraju i narodu okupiona była powstaniami, gdy żył, działał, dowodził Tadeusz Kościuszko, który jest najczystszym wzorem poświęcenia dla Ojczyzny, niestrudzonym obrońcą praw człowieka do swobody, wolności osobistej i niezależności.
A czasy były tragiczne: w 1794 r. Polska była po dwóch rozbiorach. Tadeusz Kościuszko, postanowił wskrzesić ducha naszej Ojczyzny, zapalić w niej iskrę wolności i samostanowienia. Niestety, powstanie kościuszkowskie poniosło klęskę. W 1795 roku doszło do III rozbioru. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata.
Marzena Zasuń