Dzień Erasmusa i Unii Europejskiej

Powiększ obraz

          24 maja w naszej szkole był obchodzony Dzień Erasmusa i Unii Europejskiej. Już od samego rana dużo się działo. Spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej , gdzie na uczniów czekały quizy, zgadywanki i rymowanki o krajach Unii Europejskiej. Rozstrzygnięty został również konkurs na najlepsze przebranie, które było charakterystyczne dla wylosowanego przez uczniów kraju.

          Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się również mnóstwo informacji na temat  samego projektu Erasmus +. A co to takiego ? Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

          Druga część Dnia Erazmusa upłynęła na grach terenowych. Uczniowie klas 4-8 musieli zmierzyć się z 15 zadaniami przygotowanymi w języku angielskim, zapisanymi w aplikacji Goosechase, której zasady działania poznali nauczyciele na kursie Erasmus +, zorganizowanym w Pradze.

          Goosechase to platforma internetowa, która opisuje swoją misję jako “umożliwienie organizacjom i szkołom angażowanie się, aktywizowanie i edukowanie swoich społeczności poprzez interaktywne doświadczenia”. Nie da się z tym polemizować. Stworzony online, ale rozgrywany w prawdziwym świecie, Goosechase ożywia społeczności i miejsca, dzięki angażującym, interaktywnym wyzwaniom. Jakim? To zależy już tyko od wyobraźni osoby tworzącej misję. Nagranie filmu, jak uczniowie wypowiadają zdanie w języku obcym? Zlecenie wyszukania w internecie konkretnej informacji? Prośba o nagranie dyktafonem dowolnego dźwięku? Sky is the limit. Na stronie aplikacji przeczytać możemy o rosnącej liczbie funkcji:misje GPS, tekstowe, fotograficzne i wideo itp. Goosechase jest wybierany najczęściej do wspierania doświadczeń związanych z budowaniem zespołu, szkoleniami i z pewnością może zostać wykorzystany też w klasie, zarówno podczas lekcji stacjonarnych, jak i tych prowadzonych w trybie online.

          W ramach Dnia Erasmusa i Unii Europejskiej została również przygotowana na korytarzu szkolnym gazetka pozwalająca uczniom z całej szkoły pozyskać informacje na temat krajów członkowskich Unii Europejskiej. Co więcej, aby podkreślić wagę nauki języków obcych, które są kluczowe podczas mobilności projektu Erasmus+, nauczyciele języków obcych poprzez organizację lekcji tematycznych  starali się osiągnąć ten cel. Nauczyciele  wprowadzili nowe słownictwo związane ze swoim przedmiotem, wykorzystując do tego również nowoczesne aplikacje i technologie cyfrowe. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach obserwując, jak nauczyciele używają  w praktyce nowych umiejętności nabytych dzięki uczestnictwu w Unijnym Programie Erasmus+.

          Jest to kolejny duży krok ku zmianom w sposobach nauczania w naszej szkole. Kadra pedagogiczna stale kształci swoje kompetencje i doskonali umiejętności wykorzystywania i stosowania różnorodnych metod aktywnych, projektów edukacyjnych oraz TIK w nauczaniu. Największym sukcesem jest bowiem zaangażowanie naszych uczniów, ich uśmiech oraz  aktywność na zajęciach.

          Nad całością Dnia Erazmusa i Unii Europejskiej w naszej szkole czuwała nauczycielka języka angielskiego p. Sybilla Hofman-Migdalska