Świętujemy kolejną rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA

Powiększ obraz

          W tym roku mija już 232 lata od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!

          3 Maja – cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją , by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez dzieci…

          Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.

         W dniu 28 kwietnia 2023r.odbył się apel przygotowany przez uczniów klas V – VIII. Uczniowie przypomnieli, że Konstytucja 3 Maja została uchwalona i zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791r. Jej inicjatorami byli między innymi król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

         Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) spisaną ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.

         6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Sybilla Hofman – Migdalska