Kosmiczna przygoda

Powiększ obraz

          14 kwietnia pierwszaki obchodziły Dzień Patrzenia w Niebo. To dobry moment, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w górę. Niebo skrywa w sobie wiele tajemnic. Niebo jest niesamowite. Nieskończone, piękne, każdego dnia inne. Nigdy nie wiesz, co możesz tam zobaczyć – białe baranki, ciężkie sine chmurzyska, balony, samoloty, nietoperze, lotnie, latawce, ptaki, motyle, bumerangi, sztuczne satelity, słońce i księżyc.

          Dzień Patrzenia w Niebo to idealna okazja do rozmów o kosmosie i Układzie Słonecznym.

          Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w ramach programu „Dzieci uczą rodziców” w klasie pierwszej była realizowana 5 lekcja „Kosmiczna przygoda”. Wspólnie wybraliśmy się w podróż do gwiazd. Dzieci dowiedziały się czym jest „wszechświat”, „galaktyka”. „planeta” i „kosmos”. Obejrzały prezentację o wszystkich planetach Układu Słonecznego. Zostało im przybliżone kilka efektów działalności człowieka w Kosmosie. Uczniowie poznali także wiele ciekawostek o Kosmosie.

          Wykonane zadania:

  • Połącz kropki od 1 do 25, a następnie pokoloruj ilustrację. W wolnym polu narysuj planetę, która jest naszym domem — Ziemię
  • Znajdź drogę, którą rakieta dotrze na Księżyc. Uważaj na meteoryty, które mogą uszkodzić rakietę.
  • Policz, ile w labiryncie jest małych meteorytów, a ile dużych. Zapisz odpowiednie liczby w kratkach. W okienku wstaw znak: < lub >, żeby wskazać, których meteorytów jest więcej.
  • Rozwiąż rebus, a dowiesz się, co znajduje się w centrum Układu Słonecznego.
  • Uzupełnij kwadraty symbolami pogody. W każdej kolumnie, w każdym rzędzie i w każdym pogrubionym kwadracie każdy symbol pogody może występować tylko raz.
  • Z ciągu liter wykreśl powtarzający się wyraz. Z pozostałych liter odczytaj wyraz, który jest nazwą ciała niebieskiego widocznego jako punkt świetlny na ciemnym niebie. Zapisz ten wyraz, a następnie wykonaj odpowiedni rysunek.

Marzena Zasuń