Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Idea tego przedsięwzięcia narodziła się w Anglii w 2012 roku, gdy grupa londyńskich nauczycieli postanowiła zachęcić swoich uczniów do wyjścia na świeże powietrze, opuszczenia murów szkoły i spędzenia czasu na zewnątrz, wśród natury. Pomysł zorganizowania lekcji w terenie okazał się strzałem w dziesiątkę…
Od tamtego czasu akcja ta z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dziś jest to już międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy nauki i zabawy na świecie.
Wyjście ze szkolnych ławek, zza nauczycielskiego biurka i spędzenie czasu na wspólnym spacerowaniu, celebrowaniu piękna otaczającej przyrody, odkrywaniu i podziwianiu uroków własnej miejscowości, może stać się okazją do przełamania wielu barier i zintegrowania zespołu klasowego. W terenie wszyscy uczniowie są równi sobie, a nauczyciel zyskuje wyjątkową szansę spojrzenia na swoich wychowanków świeżym okiem. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia, jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.
Przebywanie w przyrodzie jest przyjemne i konieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, w przyrodzie można się wspaniale uczyć nie tylko przyrody, biologii i geografii, ale także fizyki, muzyki, plastyki, polskiego, języków obcych. Wychodzenie w teren to nie „marnowanie czasu”, ale jeden ze sposobów uczenia się. Tak, w terenie z powodzeniem można realizować podstawę programową, nabywać kompetencje kluczowe, rozwijać się.
Sybilla Hofman-Migdalska