W kwietniu klasa trzecia wspólnie z klasą drugą kontynuuje cykl zajęć pt. „Lekcja z kalendarzem..”. Materiały podawane na zajęciach są w formie ciekawostek i skupiają się na wszystkich głównych edukacjach: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Zawarte w nich ćwiczenia i zabawy utrwalają wiedzę i umiejętności uczniów zdobywane na co dzień w szkole. Dodatkowo jest to wspaniała okazja do wprowadzenia wielu ciekawych aktywności.
Cykl zajęć rozpoczęliśmy od Międzynarodowego Dnia Teatru. Współcześnie wyróżniamy bardzo wiele widowisk teatralnych: od przedstawień dramatycznych, po balet, operę, pantomimę czy teatr cieni. Popularne na całym świecie stały się teatry uliczne. Dla najmłodszych widzów wyjątkowo atrakcyjny jest teatr lalek, w którym zamiast aktorów w spektaklach występują lalki animowane przez aktorów–lalkarzy. Pacynki to lalki zakładane na dłoń jak rękawiczka. Kukiełki to lalki umocowane na kiju. Niełatwą sztuką jest animowanie marionetek, które poruszane są od góry za pomocą nitek lub drucików, umocowanych do głów, rąk i nóg lalki. Jawajki poruszane są kijem lub ręką aktora umieszczoną wewnątrz lalki (głowa i korpus) i drucikami przyczepionymi do jej kończyn. Lalki cieniowe mogą być na przykład wycięte z papieru, ale widz obserwuje tylko rzucany przez nie cień. Dzieci podpisywały zdjęcia lalek teatralnych odpowiednimi nazwami, odczytywały kod i łączyły zdjęcia widowisk teatralnych z ich podpisami.
Następne zajęcia były organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju. Dzień ten ma na celu podkreślenie roli i potencjału sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na świecie. Sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, lecz także kształtuje charakter. Uczy cierpliwości, wytrwałości oraz współpracy w grupie. Uczniowie wpisywali do diagramu nazwy przedmiotów pokazanych na zdjęciach, wybierali z ramki odpowiednie wyrazy i uzupełniali nimi Kodeks dobrego sportowca.
W ramach Dnia Patrzenia w Niebo warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w górę. Niebo kryje w sobie wiele tajemnic. Dzień Patrzenia w Niebo to idealna okazja do tego, żeby pooddychać świeżym powietrzem albo oddać się marzeniom. To też okazja do rozmów o kosmosie i Układzie Słonecznym. W skład Układu Słonecznego wchodzą Słońce i krążące wokół niego planety: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Główną część lekcji stanowiła prezentacja multimedialna, na której w sposób atrakcyjny dla dziecka zaprezentowane zostały zagadnienia będące przedmiotem lekcji.
Uczniowie byli zaciekawieni i czekają na kolejne zajęcia z tego cyklu.
Marzena Zasuń