Tydzień Promocji Zdrowia

Powiększ obraz

          Od zarania dziejów, zdrowie było zawsze jedną z najważniejszych wartości, o które zabiegał człowiek. Pomimo upływu czasu nic w tym względzie się nie zmieniło. Zdrowie stanowi podstawę do osiągania celów życiowych, realizacji zamierzeń, pragnień i ambicji.

          Na przestrzeni dziejów zdrowie było definiowane na wiele sposobów. Jedną z najpopularniejszych jest definicja WHO z 1948 roku, która określa zdrowie jako „stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niedomagania”. W 1986 roku w Ottawie przyjęto najnowszą definicję zdrowia, która mówi, że „zdrowie jest zasobem, potencjałem indywidualnym i społecznym, jednym z bogactw naturalnych kraju, determinujących rozwój społeczny, gospodarczy czy indywidualny. Sprzyjają lub szkodzą mu czynniki polityczne, ekonomiczne, społeczne, kulturowe, środowiskowe, biologiczne oraz sposób postępowania, wreszcie styl życia”. Definicja ta wyraźnie podkreśla, że kształtowanie czynników wpływających na zdrowie człowieka, (zarówno pozytywnie, jak i negatywnie) zależy w ogromnej większości od niego samego. Styl życia oraz zachowania zdrowotne, które wybierze, znacząco wpłyną na jego kondycję oraz jakość życia.

          Zdecydowanie najlepsze efekty przynoszą te działania na rzecz promocji zdrowia, które mają swój początek w dzieciństwie i są skierowane do rodziców, opiekunów i dzieci. Można je podejmować w rodzinie, szkole w środowisku zabawy i nauki.. Edukacja zdrowotna oraz planowanie i realizowanie różnorodnych działań profilaktycznych, to podstawowe formy promowania zdrowia.

          Pomimo pandemii i trudnych warunków, ze względu na nieobecność uczniów w szkole w ostatnim tygodniu udało nam się zrealizować działania mające na celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i ruchowych. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach ruchowych przy muzyce oraz pokonywali terenowy tor przeszkód. Po solidnej dawce ruchu przystąpili do budowania piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Wszystkim działaniom towarzyszył uśmiech, radość, zdrowa przekąska i piękna pogoda. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach z pierwszej pomocy, prowadzonych przez wychowawców klas. Uczniowie klas IV-VIII podejmowali aktywności zdalnie. Podczas zajęć z wychowawcami komponowali zdrową kanapkę i utrwalali sobie zasady zdrowego odżywiania. Uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy(RKO) i poznawali zagrożenia i choroby jakie niesie za sobą rozwój cywilizacji. Podczas zajęć wychowania fizycznego szczególny nacisk kładliśmy na prawidłową postawę ciała w każdej sytuacji dnia codziennego i podkreślaliśmy znaczenie wysiłku fizycznego dla naszego samopoczucia. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas  działania na rzecz promocji zdrowia, przyniosą wielowymiarowe korzyści w postaci zdrowych nawyków ruchowych i żywieniowych.

Joanna Ciuk