,,Był Pierwszy w dziejach, co w rozbitym kraju podjął strzaskany miecz, i z tych, co srebrnym pługiem czarną ziemię kroją, Pospolitą jął stanowić rzecz …”
W marcu wszyscy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w różnorodne działania w ramach Tygodnia Patrona Szkoły.
Na lekcjach historii uczniowie mieli okazję przekonać się, że Kościuszko człowiekiem wielkich czynów nie stał się z dnia na dzień. Wytrwale dążył do celu, sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków, stawiał czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracował na szacunek i uznanie. Popularność zdobył jako organizator i naczelny dowódca ogólnonarodowego powstania w 1794 r. W wojsku kościuszkowskim, w czasie insurekcji, walczyli obok szlachty także chłopi i mieszczanie. Naczelnik Kościuszko był więc pierwszym w naszych dziejach przywódcą całego narodu walczącego o „wolność, całość, niepodległość. Jego powstanie zostało stłumione, ale już w 1797 r na ziemi włoskiej powstały Legiony Polskie, w 1830 r. wybuchło powstanie listopadowe,
a w 1863 r. powstanie styczniowe. Nasz Patron zapoczątkował więc wieloletnią walkę o
wolność Polski, którą ostatecznie odzyskaliśmy po I wojnie światowej. Kościuszko był legendą dla Polaków, gdy żył i walczył, przewodził duchowo emigracji polskiej. Po śmierci, postać Naczelnika stała się uosobieniem polskiej tradycji niepodległościowej. Sprowadzenie prochów Kościuszki na Wawel w 1819 r. było wielką narodową demonstracją. Trzy lata później dla upamiętnienia jego osoby rozpoczęto budowę kopca pod Krakowem. Kopiec „Kościuszki” do dziś stanowi świadectwo tego, kim był dla współczesnych i obecnych pokoleń, jeden z największych polskich bohaterów narodowych. Uczniowie poznali również losy Tadeusza Kościuszki w walce o wolność Stanów Zjednoczonych, by na końcu odpowiedzieć na pytanie ,,Dlaczego Tadeusza Kościuszkę nazywamy bohaterem trzech narodów?”
Kolejnym punktem obchodów Tygodnia Patrona był konkurs literacko – plastyczny, w którym na wyróżnienie zasłużyły dwie uczennice: Zofia Kuśmierz z klasy IV oraz Nadia Bednarek z klasy VII.
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie nie tylko przypomnieli sobie biografię Kościuszki , ale przygotowali także szereg ciekawostek z życia tej charyzmatycznej postaci . Wszystkie pozyskane informacje zostały wykorzystane do stworzenia krzyżówki o naszym bohaterze, podczas rozwiązywania której uczniowie utrwalili zdobytą wiedzę a dodatkowo podczas lekcji wychowania fizycznego klasa siódma przypieczętowała to wysiłkiem fizycznym .
Na muzyce popłynęły przepiękne pieśni kościuszkowskie zagrzewające do walki.
Do obchodów Tygodnia Patrona aktywnie włączyły się również klasy młodsze, które zapoznały się z życiem i działalnością naszego patrona. Obejrzeli prezentację multimedialną oraz krótki filmik przedstawiający życiorys Tadeusza Kościuszki. Został odczytany tekst przysięgi, którą Naczelnik składał na rynku w Krakowie oraz odśpiewany ,,Krakowiak Kościuszki”. Podczas zajęć plastycznych dzieci z klasy drugiej kolorowały bądź rysowały wojsko kościuszkowskie – kosynierów. Natomiast uczniowie klasy trzeciej układali papierowe puzzle, a następnie tworzyli z nich portret Tadeusza Kościuszki wykorzystując dowolnie wybrane środki plastyczne.
Organizatorzy
Hofman- Migdalska, A. Kamińska