14 października 2019r w Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Rększowicach uczniowie podczas uroczystości recytowali pięknie wiersze i śpiewali
piosenki dla swoich nauczycieli. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu.
Tuż po uroczystym odśpiewaniu hymnu, głos zabrała pani dyrektor szkoły Edyta Pawlak, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości, wójta Gminy Konopiska mgr inż. Jerzego Żurka, wiceprzewodniczącą Rady Gminy panią Jadwigę Majdzik, księdza proboszcza parafii NSPJ w Rększowicach Sebastiana Ciastka, nauczycieli emerytów, nauczycieli uczących, rodziców oraz uczniów, szczególną uwagę zwracając na tegorocznych pierwszoklasistów. Po życzeniach i wielu ciepłych słowach przyszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej.
Tradycyjnie odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” 12 dzieci z klasy I. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie „pierwszoklasiści” uroczyście ślubowali na sztandar szkoły.
Dyrektor Szkoły pani Edyta Pawlak dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. W uroczystości wziął udział wójt Gminy Konopiska mgr inż. Jerzy Żurek, który złożył pierwszakom gorące gratulacje w tym, jakże ważnym dla nich dniu. Życzył wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy. Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez Gminę Konopiska.
Z okazji tej uroczystości wychowawczyni klasy pierwszej pani Marzena Zasuń wręczyła uczniom dyplomy, a przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewelina Kuśmierz ufundowane przez radę książki. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek. Nie brakło również rożków obfitości, o które zatroszczyli się rodzice. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
Pierwszak – jak to dumnie brzmi!
Marzena Zasuń